Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Nicolae Mărășescu Versiunea pentru printare

Nicolae MĂRĂȘESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 19 december 2007
replaces: Dan Voiculescu

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since feb. 2008)
(since feb. 2008)

Standing committees - joint

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - since mar. 2008
 - until mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Serbia - since mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic - since mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - since mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Albania - since mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Japan - since mar. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 5 plenary sittings)
Legislative initiatives: 6
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 20 may 2019, 0:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro