Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.horatiubuzatu.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Dan Horațiu Buzatu Versiunea pentru printare

Dan Horațiu BUZATU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2006
  - since may 2008

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (since feb. 2008)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since feb. 2006) - Secretary (since feb. 2006)
Committee for Industries and Services (mar. 2007 - feb. 2008)
Committee for Industries and Services (oct. 2006 - feb. 2007)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until oct. 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Canada - until apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:36 (in 35 plenary sittings)
Political declarations:30
Legislative initiatives: 24, din care 4 promulgate legi
Questions & Interpellations: 48
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 june 2019, 10:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro