Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Dragoº-Adrian Iftime Versiunea pentru printare

Dragoº-Adrian IFTIME
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI, uninominal college no.3
end of the mandate: 15 march 2012 - resignation - HCD nr.7/2012

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy (oct. 2009 - mar. 2012)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (until oct. 2009)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - until mar. 2012 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Japan - until mar. 2012 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 18, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 20 august 2018, 23:01
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro