Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1992-1996 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Senate > Ioan Băncescu Versiunea pentru printare

Ioan BĂNCESCU
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

SENATOR
Constituency no.34 SUCEAVA
start of the mandate: 21 october 1992 - HS nr.32/1992
end of the mandate: 1 february 1993 - - HS nr.1/1993
replaced by: Mihai Nistor

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania - since jul. 1993
 
FDSN-Democratic National Salvation Front - until jul. 1993

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 may 2019, 8:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro