Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Vilmos Zsombori Versiunea pentru printare

ZSOMBORI Vilmos
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.21 HARGHITA
start of the mandate: 12 december 2007
replaces: Csaba Sogor

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
(since feb. 2008)
(since feb. 2008)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - since sep. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - since mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia - since mar. 2008 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings) - as senator
3 (in 3 plenary sittings) - as guest
Legislative initiatives: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 may 2019, 14:19
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro