Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Daniel Savu Versiunea pentru printare

Daniel SAVU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.31 PRAHOVA
start of the mandate: 28 november 2007
replaces: Antonie Iorgovan

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since dec. 2007)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - since mar. 2008 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Ukraine - since mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Georgia - since mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - since mar. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 26 may 2019, 6:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro