Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Alexandru Lăpușan Versiunea pentru printare

Alexandru LĂPUȘAN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Quaestor
 feb. - jun. 2000 
 sep. - dec. 1999 
 feb. - jun. 1999 
 sep. - dec. 1998 

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (until oct. 1998)

Inquiry committees
- Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama - since may 1998 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:83 (in 62 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 15, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 16 august 2018, 10:52
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro