Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2008-2012 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Camera Deputaților > Luminița Iordache Versiunea pentru printare

Luminița IORDACHE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
aleasă deputat în circumscripția electorală nr.24 IAȘI, colegiul uninominal nr.1
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Formațiunea politică:
PSD-Partidul Social Democrat - până în apr. 2010
 
independent  - din apr. 2010

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în apr. 2010
Grupul parlamentar al deputaților independenți - din apr. 2010
 - până în sep. 2011
 Vicelider - din feb. 2011
 - până în sep. 2011
Grupul parlamentar progresist - din sep. 2011 Vicelider - până în mai 2012
   Lider - din mai 2012

Comisii permanente
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții - Secretar (până în mai 2010), Vicepreședinte (din apr. 2011)
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (din dec. 2011)

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă pentru verificarea situației Societății Comerciale «Nicolina» - S.A. și a modului în care Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului a gestionat activele acesteia în perioada ianuarie 2005 - decembrie 2008

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE  membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Japonia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Africa de Sud 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luări de cuvânt:26 (în 25 ședințe)
Declarații politice:11
Luări de cuvânt în BP: 1
Propuneri legislative initiate: 26, din care 5 promulgate legi
Întrebari și interpelari: 1
Motiuni: 1

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 28 septembrie 2016, 23:30
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro