Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Doina Silistru Versiunea pentru printare

Doina SILISTRU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.39 VASLUI, uninominal college no.1

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since sep. 2014
 - until apr. 2016

Standing committees
- Chairperson (since mar. 2016)
(until mar. 2016) - Vice-Chairperson (until mar. 2016)
(until oct. 2013)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait  Secretary
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic 
 Friendship parliamentary group with South Africa 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 112, din care 36 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 19 march 2019, 9:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro