Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Dumitru Gheorghe Mircea Coșea Versiunea pentru printare

Dumitru Gheorghe Mircea COȘEA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 1997
 
independent  - since jun. 1997

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania - until jun. 1997
Member non-attached - since jun. 1997

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since feb. 1997 Vice-Chairperson - since feb. 1997
 - until jun. 1999
   - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 6 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 9, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 24 june 2019, 11:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro