Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Mircea Irimescu Versiunea pentru printare

Mircea IRIMESCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.35 SUCEAVA, uninominal college no.6

Political party:
PNL-National Liberal Party - until feb. 2009
 
independent  - since feb. 2009

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2009
The parliamentary group of non affiliated MPs - since nov. 2009
 - until apr. 2010
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2011

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Albania - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since mar. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:85 (in 80 plenary sittings)
Political declarations:73
Legislative initiatives: 10, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 8
Motions: 18

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 24 september 2017, 0:43
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro