Stelian-Cristian ION
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.14 CONSTANȚA
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 18 decembrie 2020 - demisie

Formatiunea politica:
USR-Uniunea Salvați România 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România - până în dec. 2020 Vicelider - din sep. 2018
 - până în sep. 2019
   Lider - din sep. 2019
 - până în feb. 2020
   Vicelider - din feb. 2020
 - până în dec. 2020

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru sistematizarea, unificarea și asigurarea stabilității legislative în domeniul justiției - Vicepreședinte (din oct. 2017)

Comisii de ancheta comune
Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților pentru verificarea aspectelor ce țin de organizarea alegerilor din 2009 și de rezultatul scrutinului prezidențial - supleant

Alte comisii
Comisia de validare - Secretar

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia de Nord - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovenia - până în dec. 2020