Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Iosif Dan Versiunea pentru printare

Iosif DAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.19 GIURGIU
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 5 december 2007 - dead
replaced by: Tudor Tanasescu

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (until mar. 2005)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia - until dec. 2007 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Mongolia - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Serbia - until dec. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 9 plenary sittings)
Legislative initiatives: 7
Questions & Interpellations: 4
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 19 april 2014, 7:30
Telephone: +4021 316 0300, +4021 414 1111
E-mail: webmaster@cdep.ro