Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Daniela Popa Versiunea pentru printare

Daniela POPA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jul. 1997
 
independent  - since jul. 1997

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania - until oct. 1997
Member non-attached - since oct. 1997

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until feb. 1999 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:20 (in 19 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 20, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 24 june 2019, 11:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro