Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Florin Iordache Versiunea pentru printare

Florin IORDACHE, vicepreședinte al Camerei Deputaților
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.30 OLT
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. 2018 - prezent - Vicepreședinte
 sep. 2017 - feb. 2018 
 feb. - sep. 2017  - din apr. 2017
 dec. 2016 - feb. 2017 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități - Președinte (până în ian. 2017)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru sistematizarea, unificarea și asigurarea stabilității legislative în domeniul justiției - Președinte (din oct. 2017)

Alte comisii
Comisia de validare - Președinte (până în ian. 2017)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Mediteranei  Președinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Kazahstan  Președinte
 Grupul PRO-America 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Azerbaidjan 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Țărilor de Jos (Olanda) 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Democratică Congo 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:1141 (în 66 sedinte)
Luari de cuvânt în BP: 740 (în 70 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 39, din care 13 promulgate legi
Întrebari si interpelari: 1
Motiuni: 1

Biroul parlamentar:
  • 1) Balș, Str. Ion Creangă nr. 2, jud. Olt
  • 2) Caracal, Str. Victoriei nr. 6, jud. Olt
  • Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 21 august 2018, 7:07
    Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
    E-mail: webmaster@cdep.ro