Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Florin Iordache Versiunea pentru printare

Florin IORDACHE, vice-chairman of the Chamber of Deputies
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.30 OLT
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2017 - now - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2017  - since apr. 2017
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Chairperson (until jan. 2017)

Standing committees - joint

Special committees - joint
- Chairperson (since oct. 2017)

Other commisions
Validation Committee - Chairperson (until jan. 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parlamentary Assembly of the Mediterranean  Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani 
 PRO-America Group 
 Friendship parliamentary group with Congo 
 Friendship parliamentary group with Netherlands 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:364 (in 25 plenary sittings)
Legislative initiatives: 13, din care 3 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 20 october 2017, 10:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro