Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Mișu Negrițoiu Versiunea pentru printare

Mișu NEGRIȚOIU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ
end of the mandate: 5 may 1997 - resignation
replaced by: Mihai Nicolescu

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Standing committees - joint
The Committee for European Integration

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan - since feb. 1997
 - until may 1997
 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - since feb. 1997
 - until may 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 13 december 2018, 17:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro