Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
luări de cuvânt în plen
votul electronic
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Sorin Mihai Grindeanu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Sorin Mihai GRINDEANU
Curriculum Vitae

INFORMAȚII PERSONALE

NaționalitateRomână
Data nașterii05.12.1973
Starea civilaCăsătorit, 2 copii



EXPERIENȚA PROFESIONALĂ

2020 - prezent

Deputat

Partidul Social Democrat, circumscripția electorală nr. 37-Timiș
 

Președinte al Delegației Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO
 

Membru al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională
 

Membru al Comisiei pentru afaceri europene



Noiembrie 2017 - octombrie 2020

Președinte

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații



Ianuarie - Iunie 2017

Prim-ministru al României



Iunie 2016 - Ianuarie 2017

Președinte al Consiliului Județean Timiș



2012-iunie 2016

Deputat

Partidul Social Democrat, circumscripția electorală nr. 37-Timiș
 

Februarie 2015 - Iunie 2016

Membru în Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor
 

Februarie 2013 - Decembrie 2014

Membru în Comisia comună permanentă a Camerei Deputaților și Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activității SRI
 

Decembrie 2012 - Februarie 2013

Membru în Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională și Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor



Decembrie 2014 - Noiembrie 2015

Ministru al Comunicațiilor



Iunie 2008 - Decembrie 2012

Viceprimar

Primăria Timișoara



Martie - Iunie 2008

Director

SC Ahm Smartel SRL



Ianuarie 2005 - Martie 2008

Director general adjunct

SC Delpack Invest SRL



Iunie 2004 - Iunie 2008

Consilier local

Consiliul Local Timișoara



Noiembrie 2001 -Ianuarie 2004

Director

Direcția pentru Tineret și Sport - Timiș



Octombrie 2000 - Decembrie 2001

Asistent universitar

Facultatea de Sociologie și Psihologie - Universitatea de Vest Timișoara



Octombrie 1988 - Noiembrie 2000

Preparator universitar

Facultatea de Sociologie și Psihologie - Universitatea de Vest Timișoara



EDUCAȚIE ȘI FORMARE

2012

Curs de perfecționare

Specializare

Securitate, diplomație și politică externă

Institutul Diplomatic Român



1999

Bursă Tempus

Specializare

Perfecționare în domeniul statisticii sociale

Universitatea Bologna - Italia



1997 - 1998

Studii postuniversitare de specialitate

Specializare

Baze de date

Universitatea de Vest Timișoara



1992 - 1997

Facultatea de Matematică

Specializare

Informatică

Universitatea de Vest Timișoara



ACTIVITATE POLITICĂ

August 2020 - prezent

Prim-vicepreședinte PSD



Noiembrie 2014 - Iunie 2017

Președinte PSD TIMIȘ



Aprilie 2008 - Noiembrie 2014

Președinte PSD Timișoara



Decembrie 2003 - Mai 2013

Președinte executiv al Organizației Județene PSD Timiș



Noiembrie 2002

Membru în Consiliul Național al Organizației de Tineret PSD Timiș



Octombrie 2002

Membru în Biroul Executiv Județean al PSD Timiș



Decembrie 2001

Vicepreședinte al Organizației de Tineret PSD Timiș



Octombrie 1998

Vicepreședinte al Organizației de Tineret PDSR Timiș



Noiembrie 1996

Membru PDSR



COMPETENȚE LINGVISTICE

Limba maternă

Româna



Limbi străine

Engleză, Italiană



31.03.2021

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti joi, 2 decembrie 2021, 22:47
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro