Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Sorin Mihai Grindeanu Versiunea pentru printare

Sorin Mihai GRINDEANU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS, uninominal college no.2
end of the mandate: 29 june 2016 - resignation

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (since mar. 2016)
Committee for information technologies and communications (since feb. 2015)
Committee for Defence Public Order, and National Security (feb. 2013)
Committee for information technologies and communications (until feb. 2013)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (feb. 2013 - dec. 2014)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly - Union for Mediterranean - until jun. 2016 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia - until jun. 2016
 Friendship parliamentary group with Croatia - until jun. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:16 (in 16 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 47, din care 10 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 7 december 2021, 16:39
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro