Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.sorinpaveliu.ro
sorinpaveliu at yahoo.com
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Marian Sorin Paveliu Versiunea pentru printare

Marian Sorin PAVELIU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006
 - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since dec. 2007 Vice-Leader

Standing committees
Committee for Health and Family (since mar. 2007)
Committee for Health and Family (until feb. 2007) - Secretary

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic - until apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:92 (in 71 plenary sittings)
Political declarations:27
Legislative initiatives: 28, din care 10 promulgate legi
Member of the2 mediation committees
Questions & Interpellations: 55
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 march 2019, 9:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro