Luminița-Maria JIVAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.11 CARAȘ-SEVERIN
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în sep. 2020
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din sep. 2020

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în sep. 2020 Vicelider - din sep. 2019
 - până în sep. 2020
Deputați neafiliați - din sep. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (din sep. 2020)
Comisia pentru buget, finanțe și bănci (feb. 2019 - sep. 2020)
Comisia pentru muncă și protecție socială (până în feb. 2019)
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (până în apr. 2017)

Grupuri parlamentare de lucru comune
Grupul Ecumenic de Rugăciune - Vicepreședinte

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Francofoniei  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Thailanda  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Spaniei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Panama