Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Dan Tătaru Versiunea pentru printare

Dan TĂTARU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.4 BACAU, uninominal college no.3

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2015
 
independent  - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2015
Senator non-attached - since feb. 2015

Standing committees
(since feb. 2015)
(feb. 2013 - feb. 2015)
The Committee on European Affairs (until oct. 2013)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until apr. 2015 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until mar. 2015
 Friendship parliamentary group with Iceland 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 53, din care 15 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 24 march 2019, 9:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro