Alexandru KOCSIS-CRISTEA
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2021
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since nov. 2021

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until oct. 2021 Vice-Leader
Non-attached Members - since oct. 2021

Standing committees
(since nov. 2021)
Committee for Labour and Social Protection (until nov. 2021)
Committee for information technologies and communications (until nov. 2021) - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until may 2022 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Estonia  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Norway 
 Friendship parliamentary group with Switzerland 
 Friendship parliamentary group with Iceland