Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Marius Bălu Versiunea pentru printare

Marius BĂLU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.27 MEHEDINTI, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015

Standing committees

(since jun. 2013)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - since jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - since feb. 2013
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 59, din care 3 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 19 november 2018, 22:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro