Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Dorin Lazăr Maior Versiunea pentru printare

Dorin Lazăr MAIOR
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV

Political party:
PRM-Great Romania Party - until may 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until may 2001 Vice-Leader - since feb. 2001
 - until may 2001
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2001

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (mar. 2002 - nov. 2004) - Chairperson (since mar. 2002)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China  Vice-Chairperson - until oct. 2001
 Friendship parliamentary group with South Africa 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 6, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 24 june 2019, 23:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro