Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
www.hellvig.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Eduard Raul Hellvig Versiunea pentru printare

Eduard Raul HELLVIG
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.25 ILFOV, uninominal college no.4
end of the mandate: 3 september 2013 - resignation - HCD nr.26/2013
replaced by: Andrei Daniel Gheorghe

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2013 - Vice-Chairman
 dec. 2012 - feb. 2013 

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
The Committee on European Affairs (since feb. 2013)
Committee for Foreign Policy (until feb. 2013)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until sep. 2013 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary - until sep. 2013
 Friendship parliamentary group with Republic of Guinea - until sep. 2013

Parliamentary activity in figures:
Speaches:214 (in 19 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 1
Questions & Interpellations: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 22 november 2017, 12:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro