Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Titi Holban Versiunea pentru printare

Titi HOLBAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.10 BUZAU, uninominal college no.3

Political party:
PNL-National Liberal Party - until mar. 2014
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since mar. 2014
 - until jun. 2016
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until mar. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since mar. 2014
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until jun. 2016
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2016

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (since mar. 2015)
Committee for information technologies and communications
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (jun. 2014 - mar. 2015)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Qatar 
 Friendship parliamentary group with Republic of Singapore  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:30 (in 28 plenary sittings)
Political declarations:25
Legislative initiatives: 28, din care 6 promulgate legi
Questions & Interpellations: 18

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 19 december 2018, 15:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro