Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Marian Vasiliev Versiunea pentru printare

Marian VASILIEV
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.14 CONSTANTA, uninominal college no.2

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until dec. 2013
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since dec. 2013

Parliamentary group:
Grupul parlamentar al Partidului Poporului - Dan Diaconescu - until dec. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since dec. 2013
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until jun. 2016
Senator non-attached - since jun. 2016

Standing committees
- Chairperson
(until nov. 2014)

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey 
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 62, din care 15 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 23 february 2019, 15:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro