Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Leonardo Badea Versiunea pentru printare

Leonardo BADEA
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 4 july 2017 - resignation - HCD nr.61/2017
replaced by: Claudia Gilia

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Vice-Chairperson (until jan. 2017), Chairperson (jan. - jun. 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Guinea - until jul. 2017 Secretary
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until jul. 2017
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - until jul. 2017

Parliamentary activity in figures:
Speaches:52 (in 30 plenary sittings)
Legislative initiatives: 5, din care 1 promulgata lege
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 22 october 2017, 2:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro