Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.relufenechiu.fene.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Relu Fenechiu Versiunea pentru printare

Relu FENECHIU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since dec. 2004
 - until sep. 2005

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning - Chairperson (since sep. 2005)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since may 2007)

Inquiry committees - joint
(since jun. 2007) - Secretary (since oct. 2007)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire 
 Friendship parliamentary group with Malta - since jun. 2007
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 
 Friendship parliamentary group with Canada - since apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:214 (in 120 plenary sittings)
Political declarations:79
Legislative initiatives: 32, din care 6 promulgate legi
Questions & Interpellations: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 17 june 2019, 12:43
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro