Activitate parlamentară
2012-2016 (sen.)
inițiative legislative
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Senatul > Haralambie Vochițoiu Versiunea pentru printare

Haralambie VOCHIȚOIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.22 HUNEDOARA, colegiul uninominal nr.1

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:dec. 2012 - feb. 2013 - Secretar

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în feb. 2014
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din feb. 2014

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Poporului - Dan Diaconescu - până în feb. 2014 Lider - din feb. 2013
 - până în feb. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din feb. 2014
 - până în feb. 2016
 Vicelider
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în iun. 2016
 Lider
Senator neafiliat - din iun. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru muncă, familie și protecție socială (din mar. 2015)
Comisia pentru afaceri europene (din apr. 2013) - Secretar (din apr. 2013)
Comisia pentru muncă, familie și protecție socială (până în iun. 2013)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru aderarea României la spațiul Schengen
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru avizarea Proiectului de Lege privind unele măsuri aferente exploatării minereurilor auro-argentifere din perimetrul Roșia Montană și stimularea și facilitarea dezvoltării activităților miniere în România - Vicepreședinte

Comisii de ancheta comune
Comisia specială de anchetă a Senatului și Camerei Deputaților privind situația celor două entități energetice, Societatea Complexul Energetic Hunedoara și Societatea Complexul Energetic Oltenia - Vicepreședinte

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO  supleant - până în iun. 2013
  - din iun. 2013 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Federația Rusă - până în iun. 2014
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Suediei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:17 (în 12 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 74, din care 11 promulgate legi

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 15 august 2018, 15:59
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro