Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Varujan Vosganian Versiunea pentru printare

Varujan VOSGANIAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.1

Political party:
PNL-National Liberal Party - until sep. 2015
 
independent  - since sep. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until sep. 2015
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2015

Standing committees
(since mar. 2014)
(until feb. 2014)

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia 
 Friendship parliamentary group with Armenia  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 18, din care 3 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 march 2019, 19:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro