Parliamentary activity
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Radu Mircea Ispas Versiunea pentru printare

Radu Mircea ISPAS
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 16 january 1992 - resignation - HCD nr.2/1992
replaced by: Leonida Nicolae Nicolaescu

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services
Committee for the Investigation of Abuses and for Petitions

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - until jan. 1992
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jan. 1992
 Friendship parliamentary group with Canada - until jan. 1992
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until jan. 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until jan. 1992
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until jan. 1992
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - until jan. 1992
 Friendship parliamentary group with Mongolia - until jan. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 march 2019, 18:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro