Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Neculai Bereanu Versiunea pentru printare

Neculai BEREANU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.35 SUCEAVA, uninominal college no.1

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2016 - Quaestor
 sep. 2015 - feb. 2016 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since dec. 2014)
(since feb. 2015)
(dec. 2013 - feb. 2015)
(until dec. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ukraine 
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 75, din care 23 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 26 march 2019, 15:11
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro