Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Marian Avram Versiunea pentru printare

Marian AVRAM
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.38 TULCEA, uninominal college no.2

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until jun. 2015
 
independent  - since jun. 2015
 - until feb. 2016
PSD-Social Democratic Party - since feb. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jun. 2015
 - until dec. 2015
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since feb. 2016

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany 
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:16 (in 14 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 38, din care 9 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 november 2017, 23:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro