Adrian Mihai CIOROIANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.37 TIMIȘ
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din apr. 2007

Comisii permanente
Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă - Vicepreședinte (până în sep. 2005)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă privind efectuarea unui control parlamentar asupra activității Societății Române de Televiziune și Societății Române de Radiodifuziune

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Uniunii Europei Occidentale - până în dec. 2005 membru
Observator la Parlamentul European - până în dec. 2006 
- Grupul Alianța liberalilor și democraților pentru Europa
- Comisia pentru afaceri externe
Membru al Parlamentului European (vezi fisa personala) - până în apr. 2007 
- Grupul Alianța liberalilor și democraților pentru Europa

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Filipine - până în mar. 2008 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovenia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat