Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
Links:
cioroianu.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Adrian Mihai Cioroianu Versiunea pentru printare

Adrian Mihai CIOROIANU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2007

Standing committees
- Vice-Chairperson (until sep. 2005)

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - until dec. 2005 member
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe
- Committee on Foreign Affairs
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until apr. 2007 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines - until mar. 2008 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:30 (in 26 plenary sittings)
Political declarations:17
Legislative initiatives: 13, din care 2 promulgate legi
Member of the2 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 22 may 2019, 2:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro