Aurelian IONESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.23 IALOMIȚA, colegiul uninominal nr.4

Formatiunea politica:
PC-Partidul Conservator

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților)  Vicelider - din sep. 2014

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități (din oct. 2013)
Comisia pentru regulament - Secretar (din mai 2015)
Comisia pentru afaceri europene (din oct. 2015) - Vicepreședinte (din noi. 2015)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (apr. - oct. 2013)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României - supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovenia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Belgiei