Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
inițiative legislative
comisii de mediere
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2000-2004 > Camera Deputaților > Costache Mircea > Propuneri legislative Versiunea pentru printare

Costache MIRCEA
Propuneri legislative initiate în legislatura 2000-2004

Nr.
crt.
PL înregistrat la Titlu Stadiu
Camera
Deputatilor
Senat
1. 121/20.02.2003   Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii nr.44/1.07.1994 privind veteranii de război, precum și unele drepturi ale invalizilor și văduvelor de război respinsă
definitiv
2. 123/20.02.2003   Propunere legislativă privind exercitarea profesiei de informatician respinsă
definitiv
3. 196/06.04.2004 L158/03.03.2004 Propunere legislativă privind completarea Legii cetățeniei române nr.21/1991 respinsă
definitiv
4. 211/12.03.2003   Propunere legislativă pentru modificarea Legii nr.70/1991 privind alegerile locale respinsă
definitiv
5. 212/12.03.2003   Propunere legislativă pentru modificarea Legii nr.215, Legea administrației publice locale respinsă
definitiv
6. 222/25.04.2002   Propunere legislativă pentru modificarea Legii nr.64/2002 pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparatele de marcat electronice fiscale. respinsă
definitiv
7. 261/23.05.2002   Propunere legislativă privind înființarea Institutului pentru Problemele Românității. respinsă
definitiv
8. 262/23.05.2002   Propunere legislativă privind modificarea și completarea Legii nr.75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului național și folosirea sigiliilor cu stema României de către autoritățile și instituțiile publice. respinsă
definitiv
9. 263/23.05.2002   Propunere legislativă privind acordarea ori schimbarea denumirilor străzilor și localităților. respinsă
definitiv
10. 266/08.04.2003   Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii nr.70/26.11.1991 privind alegerile locale retrasă
de către inițiator
11. 269/08.04.2003   Propunere legislativă privind completarea art.135 din Legea nr.215/2001 a administrației publice locale respinsă
definitiv
12. 272/28.04.2004 L269/07.04.2004 Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii privind aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr.121/2001, pentru suspendarea temporară a tuturor procedurilor referitoare la adopțiile internaționale nr.347/2002 respinsă
definitiv
13. 280/09.05.2001   Propunere legislativă privind emanciparea și integrarea romilor. retrasă
de către inițiator
14. 301/11.06.2002   Propunere legislativă privind modificarea și completarea art.121 din Codul Penal. respinsă
definitiv
15. 310/13.05.2004 L257/07.04.2004 Propunere legislativă de completare a art.22 al Legii nr.195/2000 privind constituirea și organizarea clerului militar respinsă
definitiv
16. 349/28.05.2003   Propunere legislativă pentru abrogarea Legii nr.491 din 11 iulie 2002 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.40 din 28 martie 2002 pentru recuperarea arieratelor bugetare respinsă
definitiv
17. 425/26.06.2003   Propunere legislativă pentru reorganizarea administrativ-teritorială a unor județe din centrul României respinsă
definitiv
18. 446/17.09.2002   Propunere legislativă pentru prevenirea și sancționarea utilizării abuzive a termenilor cu conotație națională sau statală, a însemnelor României, a oricăror semne și embleme ale instituțiilor statului, precum și a denumirilor autorităților centrale, locale și a instituțiilor publice. respinsă
definitiv
19. 452/18.09.2002   Propunere legislativă privind acordarea tichetelor de carte. respinsă
definitiv
20. 503/07.10.2002   Propunere legislativă privind modificarea Legii nr.70/1991 privind alegerile locale, republicată cu modificările și completările ulterioare. respinsă
definitiv
21. 504/07.10.2002   Propunere legislativă pentru modificarea Legii nr.27/1994 privind impozitele și taxele locale. respinsă
definitiv
22. 507/02.09.2003   Propunere legislativă pentru modificarea Legii nr.215, Legea administrației publice locale respinsă
definitiv
23. 510/02.09.2003   Propunere legislativă pentru scutirea de taxe notariale și de întăbulare a persoanelor care redobândesc proprietăți mobiliare și imobiliare de la Statul Român respinsă
definitiv
24. 513/02.09.2003   Propunere legislativă privind modificarea Legii nr.345/2002 privind taxa pe valoare adăugată respinsă
definitiv
25. 514/02.09.2003   Propunere legislativă pentru modificarea Ordonanței Guvernului nr.7/2001 privind impozitul pe venit, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr.493/2002 respinsă
definitiv
26. 515/02.09.2003   Propunere legislativă privind modificarea Legii datoriei publice respinsă
definitiv
27. 516/02.09.2003   Propunere legislativă privind modificarea și completarea art.121 din Codul penal retrasă
de către inițiator
28. 564/21.09.2004 L507/25.08.2004 Propunere legislativă pentru completarea articolului 67 din Legea nr.31/1990 privind societățile comerciale respinsă
definitiv
29. 564/29.10.2002   Propunere legislativă privind modificarea și completarea Legii nr.75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului național și folosirea sigiliilor cu stema României de către autoritățile și instituțiile publice. respinsă
definitiv
30. 610/02.10.2003   Propunere legislativă privind modificarea art.34 alin.(2) din Legea nr.68 din 15 iulie 1992 pentru alegerea Camerei Deputaților și Senatului, publicată în Monitorul Oficial nr.164 din 16 iulie 1992 retrasă
de către inițiator
31. 611/02.10.2003   Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii nr.48/2003 privind atribuirea sau schimbarea de denumiri respinsă
definitiv
32. 612/02.10.2003   Propunere legislativă privind completarea prevederilor art.4 din Legea nr.70 din 26 noiembrie 1991 publicată în Monitorul Oficial nr.239 din 28 noiembrie 1991 și republicată în temeiul prevederilor Legii nr.25 din 12 aprilie 1996 publicată în Monitorul Oficial nr.77 din 13 aprilie 1996 retrasă
de către inițiator
33. 619/07.10.2003   Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii nr.362/2003 privind regimul metalelor prețioase în România respinsă
definitiv
34. 636/03.12.2002   Propunere legislativă privind protejarea minorilor care desfășoară activități producătoare de venituri pe care nu au dreptul legal de a le gestiona. respinsă
definitiv
35. 696/10.11.2004 L685/13.10.2004 Propunere legislativă privind preluarea de către stat a blocurilor de locuințe aflate în proprietatea agenților economici cu datorii la bugetul consolidat respinsă
definitiv
36.   L740/09.11.2004 Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr.105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice retrasă
de către Senat

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București vineri, 21 septembrie 2018, 23:29
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro