Eugen NICOLICEA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.27 MEHEDINȚI
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2008 - Vicepreședinte
 sep. 2007 - feb. 2008 
 feb. - sep. 2007 
 sep. 2005 - feb. 2006 - Chestor
 feb. - sep. 2005 
 dec. 2004 - ian. 2005 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități (din mai 2006)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (feb. 2005 - mai 2006)

Comisii speciale comune
Comisia specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru atribuirea timpilor de antenă în vederea alegerii membrilor din România în Parlamentul European

Comisii de ancheta comune
Comisia comună de anchetă ca urmare a propunerii de suspendare din funcție a Președintelui României
Comisia parlamentară de anchetă privind efectuarea unui control parlamentar asupra activității Societății Române de Televiziune și Societății Române de Radiodifuziune - Vicepreședinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Austria