Florin IORDACHE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT - Presedintele Camerei Deputaților - din iun. 2016
ales deputat în circumscriptia electorala nr.30 OLT, colegiul uninominal nr.3

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2016 - Președinte
 feb. - sep. 2016  - din iun. 2016
 sep. - dec. 2016 - Vicepreședinte
 feb. - sep. 2016 
 sep. 2015 - feb. 2016 
 feb. - sep. 2015 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru muncă și protecție socială (din dec. 2012) - Președinte (până în feb. 2015)
Comisia pentru regulament (din mar. 2016)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (până în dec. 2012)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (din sep. 2015)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României - Secretar
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru avizarea Proiectului de Lege privind unele măsuri aferente exploatării minereurilor auro-argentifere din perimetrul Roșia Montană și stimularea și facilitarea dezvoltării activităților miniere în România

Alte comisii
Comisia de validare - Președinte (din dec. 2012)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei - până în apr. 2016 membru
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Mediteranei - din apr. 2016 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Azerbaidjan 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Țărilor de Jos (Olanda)  Vicepreședinte