Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Scarlat Iriza Versiunea pentru printare

Scarlat IRIZA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ, uninominal college no.3

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2015
 
independent  - since feb. 2015
 - until oct. 2015
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since oct. 2015
 - until feb. 2016
 
independent  - since feb. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2015
  - since oct. 2015
 - until feb. 2016
ALDE Parliamentary Group - since sep. 2016

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg  Secretary
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 
 Friendship parliamentary group with Estonia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:59 (in 58 plenary sittings)
Political declarations:58
Legislative initiatives: 45, din care 10 promulgate legi
Questions & Interpellations: 66
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 18 november 2018, 23:14
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro