Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Liviu-Ionuț Moșteanu Versiunea pentru printare

Liviu-Ionuț MOȘTEANU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2017 - feb. 2018 - Secretary

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Vice-Leader - since sep. 2018
 - until sep. 2019

Standing committees

Special committees
- Secretary (since jun. 2020)

Inquiry committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Georgia - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:46 (in 41 plenary sittings)
Legislative initiatives: 108, din care 18 promulgate legi
Questions & Interpellations: 41
Motions: 15

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 6 december 2021, 13:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro