Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Ioan Munteanu Versiunea pentru printare

Ioan MUNTEANU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 23 january 2018 - resignation
replaced by: Viorel Stan

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jan. 2018 Vice-Leader - until jun. 2017
   Leader - since jun. 2017
 - until jan. 2018

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (until feb. 2018) - Chairperson (until sep. 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jan. 2018
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until jan. 2018
 Friendship parliamentary group with Switzerland - until jan. 2018

Parliamentary activity in figures:
Speaches:167 (in 76 plenary sittings)
Legislative initiatives: 72, din care 14 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 20 june 2018, 1:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro