Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Ivan Cismaru Versiunea pentru printare

Ivan CISMARU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2008 - Vice-Chairman - since apr. 2008
 sep. - dec. 2008 - Secretary

Political party:
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since apr. 2007

Standing committees
- Vice-Chairperson (until jun. 2008)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba  Secretary
 Friendship parliamentary group with South Africa 
 Friendship parliamentary group with Latvia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:195 (in 95 plenary sittings)
Political declarations:12
Legislative initiatives: 43, din care 21 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 june 2019, 3:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro