Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Dan Constantinescu Versiunea pentru printare

Dan CONSTANTINESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.6 BISTRITA-NASAUD

Political party:
 
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Chairperson (until sep. 1997), Chairperson (since sep. 1998)

Special committees - joint
(since jun. 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with State of Israel - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:167 (in 100 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 11 august 2020, 22:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro