Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.kereskenyi.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Gábor Kereskényi Versiunea pentru printare

KERESKÉNYI Gábor
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.32 SATU-MARE, uninominal college no.5
end of the mandate: 7 july 2016 - resignation - HCD nr.65/2016

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since may 2015) - Secretary (since jun. 2015)
(since oct. 2015)
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (until may 2015)

Inquiry committees - joint
- deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Mongolia - until jul. 2016 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia - until jul. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:20 (in 19 plenary sittings)
Political declarations:10
Legislative initiatives: 53, din care 17 promulgate legi
Questions & Interpellations: 34
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 20 april 2019, 7:14
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro