Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1992-1996 (dep.)
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Ioan Marinescu Versiunea pentru printare

Ioan MARINESCU
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.41 BUCURESTI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 1995 - Secretary
 feb. - jun. 1995 

Political party:
 
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party  Leader - since apr. 1996

Standing committees
Committee for Health and Family (since feb. 1996)

Special committees
(until feb. 1995)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:3
Questions & Interpellations: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 14 april 2021, 7:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro