Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Cătălin-Ioan Nechifor Versiunea pentru printare

Cătălin-Ioan NECHIFOR
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.35 SUCEAVA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until may 2018
 
independent  - since may 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until may 2018
Non-attached Members - since may 2018

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since may 2018)
Committee for Public Administration Territorial Planning (feb. 2017 - may 2018) - Vice-Chairperson (mar. 2017 - may 2018)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until feb. 2017)

Standing committees - joint
(until jul. 2018)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Qatar  Secretary - until jul. 2018
 Friendship parliamentary group with Belgium 
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:26 (in 22 plenary sittings)
Political declarations:7
Legislative initiatives: 28, din care 7 promulgate legi
Questions & Interpellations: 16
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 20 september 2018, 21:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro