Mircea LUBANOVICI
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.43 DIASPORA, colegiul uninominal nr.3

Formatiunea politica:
PDL-Partidul Democrat Liberal - până în feb. 2015
PNL-Partidul Național Liberal - din feb. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat Liberal - până în feb. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din feb. 2015

Comisii permanente
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale
Subcomisia pentru demnitate umană - Președinte
Subcomisia pentru egalitate de tratament și nediscriminare
Subcomisia pentru monitorizarea respectarii drepturilor persoanelor private de libertate
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării - Președinte (din sep. 2013)
Comisia pentru afaceri europene (mai 2014 - oct. 2015)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză - din iun. 2014
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Lituania 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Australia - din iun. 2014
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ucraina